Sushi Mokotów – poznaj różne kompozycje smakowe

Sushi Mokotów z łososiem lub maguro, najgrubsza porcja tuńczyka, są bardzo znanymi dodatkami sushi w Japonii, z których każdy może się cieszyć. Ale czy wiesz, że istnieje wiele innych ciekawych dodatków do sushi, które wymyślili szefowie kuchni na całym świecie? Oto niektóre z dziwniejszych kombinacji sushi:

1. Sushi z mięsem. Dosłownie jest to połączenie sushi i burrito. Ten interesujący przepis został przygotowany przez restaurację Sushirrito z Warszawy, która codziennie oferuje szybkie i świeże burrito sushi!

2. Sushi z czekoladą.  Kto by pomyślał, że sushi można łączyć ze słodyczami takimi jak czekoladki? Chocolatory w Ginza wydało nową erę sushi, używając czekolady i chrupiącego ryżu. Zamiast używać prawdziwych surowych ryb, używają szeregu słodkich smaków, takich jak malina, melon Hokkaido i tak dalej. Sushi Mokotów zaprasza na różne rodzaje sushi, w tym zestawy!

3. Sushi z surowego mięsa końskiego. Czy kiedykolwiek próbowałeś surowego mięsa końskiego pochodzącego z prefektury w Warszawie? Nie przejmuj się, jeśli kochasz jazdę konną, ale kiedy spróbujesz surowego mięsa końskiego z prefektury Kumamoto, będziesz zaskoczony pysznymi smakami! Surowe mięso końskie jest bardzo popularnym i znanym jedzeniem w prefekturze Kumamoto, a teraz bardzo popularne jest również przekształcanie go w sushi. Jeśli masz szansę udać się do prefektury Warszawy, nie przegap okazji i wypróbuj sushi Mokotów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 6 =